Bank

Wielu z naszych klientów to mali przedsiębiorcy, których pomysł na biznes odniósł już sukces lub starają się zwiększyć skalę swoich zysków. Jednakże zawsze na początku drogi biznesowej pojawiają się wątpliwości, co jest tak naprawdę niezbędne do założenia firmy i na co należy szczególnie uważać.

Jak bardzo nie byłoby to oczywiste, na samym początku najważnieszy jest pomysł. Po procesie dokładnego przeanalizowania konceptu i umieszczeniu go zarówno w czasie jak i w przestrzeni, przychodzi pora na „nudną” część – kwestie związane z finansami, pozyskiwaniem kapitału czy ubieganie się o pożyczkę w banku. Te dwa czynniki – umiejętne zarządzanie finansami oraz oryginalny i chwytliwy pomysł – są kluczowe dla sukcesu Twojego biznesu.

Zazwyczaj największą obawą przed założeniem firmy jest to skąd weźmiemy pieniądze na zarejestrowanie działalności gospodarczej i prowadzenie biznesu. Istnieją jednak możliwości finansowania „dobrego pomysłu” jeszcze przed zarejestrowaniem firmy w Urzędzie. Przed rozpoczęciem o ubieganie się o kredyt w banku, dobrze jest zawsze poszukać alternatywy np. granta.

Na co należy zwrócić uwagę?

-bazą każdego sukcesu jest porządny i szczegółowy biznesplan

-pamiętaj o niezbędnym kapitale „na start”

-Uważnie zastanów się nad wyborem formy prawnej Twojej działalności, później będzie miała ona wpływ na pozyskiwanie funduszy oraz kwestie podatkowe

-Nie ograniczaj się do pożyczki z banku, szukaj grantów z Unii Europejskiej lub możliwości dofinansowania z Urzędu Pracy

Uwzględnienie powyżej wymienionych aspektów poprowadzi Twój “pomysł” w dobrym kierunku, ale niestety nie zagwarantuje mu sukcesu. Od czegoś trzeba jednak zacząć! Nie można zapomnieć o tym, że udzielenie pożyczki małej firmie przez bank, jest dla niego bardzo ryzykowne (szczególnie po światowym kryzysie z 2008r.). Dlatego aby wzbudzić zaufanie banku musisz udowodnić, że Twój projekt będzie zyskowny i obarczony niewielkim ryzykiem, podkreślając np. że trafiasz w lukę czy niszę rynkową.

Niemniej jednak zawsze na początku łatwo jest popełnić błąd. Te które możesz w łatwy sposób ominąć są wymienione poniżej.

Przykładowe błędy start-upów:

-zbyt mały kapitał początkowy

-za późne rozpoczęcie negocjacji z bankiem

-nieadekwatnie rozplanowana alokacja kapitału

-brak użycia środków dostępnych publicznie (np. z Urzędu Pracy)

-skorzystanie z mało bezpiecznych, „latwych” i „szybkich” pożyczek

A więc jakie są możliwości dla Twojego pomysłu na wejście na drogę biznesu? Większość przedsiębiorców zaczyna od swoich prywatnych oszczędności lub pożyczając pieniądze od rodziny czy przyjaciół. Możesz też pokusić się o bardziej kreatywne metody, takie jak, popularny ostatnio crowd-funding, czyli zbieranie dofinansowania przez internet. Na stronach takich jak wymienione poniżej możesz zarejestrować swój projekt i ubiegać się o jego dofinansowanie przez osoby  zainteresowane projektem.

www.crowdfunding.pl

www.polakpotrafi.pl

www.wspieram.to

Na sukces Twojej firmy składa się wiele czynników, a zamierzony cel można osiągnąć na wiele sposobów. Niezależnie od tego, który z nich wybierzesz, kierując się radami przedstawionymi w ramach naszego cyklu o zarządzeniu, Ty i Twój biznes podążą we właściwym kierunku.

Życzymy wielu sukcesów i z przyjemnością umożliwimy Ci przyjmowanie płatności kartą! 😉

Twój Zespół payleven

Category:
Marketing, Założenie firmy
Tags:
,