Wikipedia

Wikipedia – wielojęzyczna, otwarta internetowa encyklopedia, jest jedną z najważniejszych oraz najczęściej odwiedzanych stron na świecie. Nie ważne czy chcesz znaleźć w wyszukiwarce Google film, jakieś miejsce czy firmę, Wikipedia to zaufane źródło informacji, które w większości przeglądarek pojawia się na pierwszym miejscu pośród innych wyników. Mając na względzie jej niezaprzeczalną popularność, czy kiedykolwiek myślałeś o napisaniu artykułu o Twojej firmie na Wikipedii? Podczas gdy może się to wydawać bardzo proste na pierwszy rzut oka, niestety musimy ostrzec – napisanie takiego artykułu wymaga włożenia odrobiny wysiłku. Aby zapewnić najwyższą jakość oraz rzetelność informacji, Wikipedia ma pewne wymogi oraz wytyczne związane z pisaniem artykułów. Właśnie z tego względu napisanie nawet krótkiej informacji o własnym biznesie może nie być najłatwiejszym zadaniem. Mimo wszystko, nie poddawaj się, to proces, przez który sami przeszliśmy i w tym poście damy Ci kilka wskazówek na to, jak napisać i zamieścić artykuł w największej encyklopedii na świecie.

Wikipedia – społeczność, która operuje na własnych zasadach

Nawet specjaliści w dziedzinie komunikacji są często zaskoczeni jakim wyzwaniem jest edytowanie zawartości Wikipedii. Wikipedia działa dzięki społeczności wolontariuszy, nieopłacanych autorów oraz zwykłych użytkowników ktorzy są jej edytorami. Ze względu na głośne przypadki, w których przedstawiciele dużych firm próbowali użyć encyklopedii dla własnych interesów, relacje między Wikipedią oraz światem biznesu nacechowane są brakiem obupólnego zaufania. Szczególnie problematyczni są w tym przypadku użytkownicy o anonimowych kontach, którzy usuwają niewygodne informacje z artykułów; działania te prowadzą do celowego manipulowania użytecznych informacji, są sprzeczne z polityką użytkowania Wikipedii oraz utrudniają napisanie artykułu o zwykłej firmie np. takiej jak Twoja. Jednakże, są sposoby na to, aby sprawnie Twój artykuł opublikować; musisz tylko wiedzieć jak okiełznać bestię.

Ważne zasady radzenia sobie z Wikipedią

Podczas pisania artykułu, właściciele oraz pracownicy firmy muszą dostosować się do pewnych podstawowych zasad:

1. Neutralność

Informacja napisana w neutralnym stylu to koncept, na którym oparta jest cała Wikipedia. Ponadto, zgodnie z zasadami i polityką Wikipedii, edytorzy nie powinni tworzyć artykułów w wypadku konfliktu interesów. W ten sposób, specjaliści od PR lub pracownicy firm nie powinni pisać artykułów o własnych klientach, markach lub kompetytorach (po prostu, nie próbuj obmawiać rywali). Jeśli masz wrażenie, że artykuł, który został napisany przez kogoś spoza twojej firmy, nie jest obiektywny i chciałbyś to zgłosić, możesz skontaktować się z osobami, które redagowały stronę. Jeśli prośba o inny punkt widzenia zostanie zignorowana na forum dyskusyjnym Wikipedii , są również inne sposoby jak sobie z tym poradzić. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy jak można to zrobić.

2. Znajdź dobre źródła

Wikipedia to encyklopedia, dlatego przedstawione informacje powinny zawierać wiarygodne źródła. Te nieodpowiednie to artykuły PR, sponsorowane wiadomości oraz cytaty twoich własnych pracowników. Jeśli jeden z edytorów Wikipedii uważa, że informacja zawarta w Twoim artykule jest niedokładna, wtedy po prostu skasuje niestosowne zdania. Oczywiście stosowność artykułu jest kwestią dyskusyjną, jednakże tego typu tekst powinno się traktowac bardziej jako akademicki esej.

3. Bądź cierpliwy i rozsądny

Wprowadzenie zmian w Wikipedii może być długotrwałym procesem w wypadku, kiedy chcesz współpracować z edytującą stronę społecznością. Jednakże, dzięki zaangażowaniu tych edytorów bardziej prawdopodobne jest to, że zmiany będą trwałe, a artykuł najlepszej jakości.

Edycja opublikowanego artykułu

Jeśli po surfowaniu w sieci natknąłeś się na artykuł wzmiankujący Twoją firmę i chciałbyś poprawić błędne i mylne informacje musisz postępować według następujących kroków.

1. Utwórz konto na Wikipedii, które pokazuje profil firmy, dla której pracujesz. Dzięki temu, zapewniona jest przejrzystość i pokazuje edytorom, że masz dobre intencje i „przychodzisz w pokojowych celach”. Następnie, na swojej stronie użytkownika wpisz dla kogo pracujesz i dlaczego zarejestrowałeś się na stronie. Dołącz odpowiednie i istotne linki związane z Twoją firmą. Miej na względzie zasady dotyczące nazwy użytkownika, które pokazują jakiej nazwy możesz użyć.

2. Przejdź do części strony “Dyskusja”. „Jeśli coś zostało o Tobie napisane, poinformuj społeczność, że Twój klient chciałby się do tego ustosunkować lub odpowiedź została opublikowana w innym miejscu i powinna być przeniesiona na tą konkretną stronę. Jest to w większości przypadków efektywny sposób”, mówi założyciel Wikipedii Jimmy Wales. Dodaje on również, „Rozmawiaj ze społecznością z szacunkiem. Podaj swoje stanowisko, tożsamość, zainteresowania oraz firmę. Wywieraj nacisk, ale z życzliwością.” Ponadto, zwróć uwagę, kto pierwotnie napisał artykuł, wejdź na ich własną stronę dyskusji i poinformuj, że miałbyś pewne sugestie co do artykułu i poproś czy mogliby wprowadzić poprawki. Jeśli te metody nie zadziałają, przejdź do odpowiedniej tablicy ogłoszeń. Te strony są obserwowane przez specjalistów o poszczególnych zainteresowaniach (np. jeśli twoja firma jest związana z sprzedażą, możesz odwiedzić tablice ogłoszeń związane ze sprzedażą).

Dołącz dobre zdjęcie

Dołącz do artykułu zdjęcie dobrej jakości. Jednak najpierw zapoznaj się z licencjami, do których należy stosować się na Wikipedii i upewnij się co do obejmujących obraz praw autorskich. Jeśli wstawiasz wiele zdjęć, możesz użyć ich do zilustrowania artykułu, niemniej jednak najlepiej jest użyć zdjęć własnego produktu. W ten sposób Wikipedia może podać linka do twojej strony internetowej (co również pomaga w znalezieniu Twojej strony w wyszukiwarce)!

Bezpośrednia modyfikacja artykułów

Aczkolwiek nie polecamy bezpośredniego wprowadzania zmian do artykułów bez uprzedniej konsultacji na stronie “Dyskusja”, są od tego pewne wyjątki. Na przykład jeśli bardzo ważna i podstawowa informacja nie jest poprawna np. data założenia firmy, siedziba główna lub punkt sprzedaży, możesz bezpośrednio wprowadzić poprawkę. Mimo wszystko nadal będziesz potrzebować specjalnego potwierdzenia, aby zatwierdzić zmiany.

Podsumowanie

Wikipedia to niezwykle użyteczne narzędzie w tworzeniu reputacji Twojej firmy. Jeśli twój biznes lub produkt jest opisany na Wikipedii, nie tylko dobre imię, ale też jego widoczność jest zwiększona. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek i będziesz współpracować ze społecznością portalu z cierpliwością i szacunkiem, sukces twojego postu jest zapewniony. Pamiętaj też, że piszesz artykuł do encyklopedii, a nie na swoją własną stronę, a na pewno wszystko się uda.
Powodzenia!

Category:
Inne, Marketing

There are 2 comments

Comments are closed.