Kolor ścian vs. wydajność pracownika

Wielokrotnie przeprowadzone przez naukowców badania psychotechniczne wykazały jak duży wpływ na nasze samopoczucie mają otaczające nas kolory. Nawet architekci wnętrz nie traktują ich tylko i wyłącznie jako elementu dekoracyjnego, lecz także jako ważne nośniki energii. Kolory ścian w biurze wpływają na nasz nastrój w tym na koncentrację, efektywność oraz kreatywność.

Znaczenie koloru ścian w biurze

Kolor ma wielorakie zastosowanie w miejscu pracy począwszy od wyciszenia i uspokojenia osób przebywających w danym pomieszczeniu biura, aż po wywołania u tych samych osób dobrego samopoczucia. Jednakże kolor ścian nie powinien odciągać pracowników od obowiązków, aby każdy mógł się skupić na swojej pracy.

O czym należy pamiętać przy wyborze koloru ścian w biurze?

Wybierając kolory ścian, nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach. Barwa jest cechą niezwykle zmienną i zależną od wielu czynników. Dobierając odpowiedni kolor ścian, należy zastanowić się nad odcieniem, nasyceniem i jasnością barwy. Równocześnie należy mieć na względzie inne czynniki wpływające na zdolność postrzegania barw, którym jest oświetlenie biurowe. Rodzaj oświetlenia w pomieszczeniu ma duże znaczenie przykładowo biel inaczej prezentuje się przy lampach punktowych, a inaczej przy oświetleniu dziennym. Najlepiej sprawdzić jak wygląda nasza upragniona barwa w danym pomieszczeniu. Oświetlenie ciepłe (np. żarowe) znakomicie współgra z ciepłymi barwami. Odwrotnie jest jeśli chodzi o barwy zimne – te najlepiej prezentują się przy oświetleniu zimnym.

Należy przy tym także pamiętać o połysku powierzchni. Im jest ona bardziej połyskliwa, tym barwa wydaje się bardziej żywa i jaśniejsza. Mniej istotną rolę, ale jednak odgrywają również przybory malarskie użyte do pokrycia ścian danym kolorem.

Również sam dobór farby ma pewien wpływ na odbiór barwy, dlatego warto poradzić się specjalistów, którzy z pewnością pomogą i doradzą w wyborze odpowiedniej palety barw do naszego biura.

Jaki kolor wybrać?

Kolor działa na podświadomość, dlatego jego dobór to bardzo ważna sprawa. Nie od dziś wiadomo, że czerwień utożsamiana jest z cechą, jaką jest pewność siebie, ale jednocześnie może być źródłem irytacji. Kolor żółty najczęściej kojarzy się z latem i jest symbolem ciepła, życia i radości. Pobudza umysł do działania i poprawia pamięć. Wzmacnia też poczucie własnej wartości i usprawnia proces decyzyjny. Zaleca się stosowanie go w pomieszczeniach, w których odbywają się spotkania lub burze mózgów. Zielony działa uspokajająco, wprowadza harmonię. Powinni się nim otaczać ludzie wiodący chaotyczne życie lub mający problemy z organizacją pracy. Stosowany w nadmiarze może nudzić, spowalniać pracę, a nawet zachęcać do bierności. Kolor niebieski to barwa dla osób twórczych, artystów i pisarzy. Pobudza do działania, zachęca umysł do pracy, lecz także wprowadza niepokój. Odradza się go osobom cierpiącym na depresję lub nerwowym. Fioletowy to barwa działająca niezwykle twórczo na nasz mózg – sprzyja kreatywności. Podobne działanie ma kolor pomarańczowy.

Warto także stosować tzw. barwy ziemi, czyli kolory naturalne – beże, jasne brązy, które są dla oka neutralne.

Jaką kolorystykę powinno posiadać idealne biuro?

Bazą powinny być jasne, ciepłe, o małym nasyceniu barwy. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się przytulne i pozwala pracownikom poczuć się komfortowo i swobodnie. Dobrym pomysłem jest pomalowanie szaf i biurek na właśnie takie kolory. Nie należy natomiast stosować jednej barwy w całym budynku, gdyż wprowadza to nudę i monotonię.

Bazę należy przełamać czystymi i intensywnymi barwami, czyli tzw. kolorami tęczy. Przy ich stosowaniu trzeba uważać, gdyż zbyt częste i duże kontrasty mogą rozpraszać uwagę i męczyć oczy. Dobrym uzupełnieniem bazy są mniej intensywne, złamane kolory. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż można je ze sobą do woli zestawiać. Barwy ziemi, czyli te najbardziej zbliżone do kolorów naturalnie występujących w przyrodzie, również można stosować bez ograniczeń. Podobnie sytuacja wygląda z pastelami. Barwy zimne, sprzyjające pracy umysłowej dobrze sprawdzą się w zaciemnionych i ciepłych pomieszczeniach.

Decyzja o wyborze barwy jest bardzo złożona. Nie może być podjęta zbyt pochopnie. Kolor ścian w biurze powinien współgrać z meblami i przeznaczeniem pomieszczenia. Na proces jego doboru, warto poświecić swoją uwagę, aby pomieszczenia biurowe były jeszcze bardziej funkcjonalne.

Świetnym  i powszechnie znanym przykładem kreatywnego i doskonale zaplanowanego miejsca pracy są biura firmy Google. Jeżeli jesteście ciekawi jak wygląda najnowsze biuro Google zlokalizowane w Tel Awiwie kliknijcie tu.

A Wy jakie macie sposoby na pobudzenie kreatywności i efektywności pracy swoich pracowników przy urządzaniu biura?

Category:
Zarządzanie