5 sposobów na redukcję kosztów w Twojej firmie

Koszty wynajmu, amortyzacji, energii, utrzymania floty samochodowej i systemów informatycznych – prowadzenie działalności gospodarczej może być drogie i w żadnym wypadku nie należy tego lekceważyć. Aby zredukować koszty funkcjonowania firmy, należy stworzyć odpowiedni plan.

Co, będąc przedsiębiorcą, można zrobić aby ograniczyć wydatki? Oto kilka wskazówek, które mogą rzucić nieco światła na to zagadnienie. Natomiast tylko od Ciebie zależy, które z nich wykorzystasz w swojej działalności, a może znajdziesz jeszcze inny sposób na oszczędności.

Zyskaj dodatkowy przegląd swoich wydatków. Pomocna może okazać się regularna analiza kosztów stałych np. w arkuszu kalkulacyjnym, aby łatwo i szybko obliczyć, ile pieniędzy jest do wydania. Następnie wystarczy sformułować cele i stworzyć ramy programu oszędnościowego. Ważne jest, aby w procesie redukcji kosztów uwzględnić aktywność pracowników.

Zredukuj koszty materiałów biurowych

Jest to jedna z opcji, którą można wziąć pod uwagę i jest stosunkowo łatwa do wdrożenia.

Zachęcaj pracowników do oszczędzania materiałów – na przykład ilość zużywanego papieru można zmniejszyć poprzez ograniczenie drukowania np. bieżących maili, a jeśli już to drukowanie na obu stronach kartki. I jeśli nie jest to konieczne, wystarczy korzystać z czarno-białej drukarki zamiast kolorowej.

Przy zamawianiu materiałów codziennego użytku wskazane jest porównanie cen u wybranych dostawców. Warto także zapytać o rabaty!

Oszczędzaj energię elektryczną

Analiza rachunków za zużytą energię, może Cię nieźle zaskoczyć.

Jeśli zastanawiasz nad wysokimi kosztami eksploatacji rozważ zmianę dostawcy. Sprawdź dokładnie swój rachunek za prąd! Dodatkowo warto wprowadzić rachunkowość energetyczną i monitoring zużycia energii. Co można na tym zyskać? Korzystanie z rachunkowości pozwala na szybką reakcję na zmiany w zużyciu, wzrost kosztów czy błędy rozliczeniowe.

Częścią wewnętrznego monitoringu mogą być liczniki energii zainstalowane na różnych urządzeniach. Dzięki nim dowiesz się, który sprzęt jest generuje wysokie koszty za prąd. Równocześnie możesz szukać  nowych rozwiązań pozwalających na uniknięcie tej samej pułapki w przyszłości. Więcej informacji i wskazówek na ten temat, uzyskasz tutaj.

Zastąpienie marketingu niskonakładowymi mediami internetowymi

Marketing jest dla firmy obszarem kluczowym i oszczędności w tej materii powinny być ostatecznością. Jeśli jednak okażą się niezbędne, warto poszukać alternatywy. Możesz na przykład ulepszyć swoje kampanie i upewnić się, że są skierowane do właściwych odbiorców.

Dosyć łatwe do wdrożenia i bardzo na czasie są media internetowe. Nie musisz zaczynać od kosztownych kampanii, możesz zacząć od darmowych kanałów czyli mediów społecznościowych. Stwórz profil na Facebooku i zacznij pisać firmowego bloga – te narzędzia oferują mnóstwo możliwości w sferze marketingu.

Porównuj oferty ubezpieczycieli

Siedziba Twojej firmy musi być ubezpieczona – w związku z tym ważne jest wybranie korzystnej oferty ubezpieczeniowej. Dlatego powinieneś porównywać ceny. W ten sposób także możesz zaoszczędzić. Warto regularnie sprawdzać zakres posiadanej ochrony, a także potencjalne ryzyka związane z rodzajem prowadzonej działalności, ze wskazaniem do objęcia ich odpowiednim ubezpieczeniem, aby uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych niespodzianek.

Kontroluj sferę finansów

W przypadku finansów, możesz zaoszczędzić np. w kategorii pożyczek i odsetek. Czasami bowiem okazuje się, że ponosisz zbyt wiele opłat i prowizji, warto zatem poświęcić czas i przyjrzeć się ofercie banków.

Ponadto można spróbować ponegocjować z bankiem i zamienić debet na krótkoterminową pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

Nadwyżki finansowe powinny być inwestowane krótkoterminowo i z korzystnym oprocentowaniem, natomiast wszelkie debety i kredyty powinny być spłacane na bieżąco.

Korzystanie z efektywnego systemu przypominającego pomoże zminimalizować długi, a w przypadku większych inwestycji wspomoże korzystanie z rozmaitych dotacji.

Dobrze zarządzany system obliczeniowy ułatwi przegląd zrealizowanych zamówień, usprawni kontrolę i pomoże określić rzeczywiście ponoszone koszty.

Wniosek: ziarnko do ziarnka…

Efektywny plan, w którym wypunktujesz swoje działania w zakresie minimalizacji kosztów z pewnością zaoszczędzi problemów w związku ze straconymi pieniędzmi. Zastanów się jak możesz zmniejszyć koszty, bez względu na to czy prowadzisz pizzerię, biuro czy oferujesz specjalistyczne usługi finansowe.

Często, te pozornie niewielkie kwoty, zebrane razem tworzą całkiem pokaźną sumę.

Jakie metody redukowania kosztów stosujesz w swojej firmie?

Category:
Zarządzanie